Documents Texas Instruments: MDL-BDC24 Stellaris®︎ Brushed DC Motor Control Module with CAN
  • Documents
  • Files
  • Members
  • Mentions
  • Sub-Groups
  • Tags
  • More
  • Cancel
  • New
Join Technical Library to participate - click to join for free!
Actions
  • Share
  • More
  • Cancel
Engagement
  • Author Author: atomar
  • Date Created: 13 Aug 2012 8:42 AM Date Created
  • Last Updated Last Updated: 27 Oct 2013 3:02 AM
  • Views 1190 views
  • Likes 0 likes
  • Comments 0 comments
Related
Recommended
Texas Instruments: MDL-BDC24 Stellaris®︎ Brushed DC Motor Control Module with CAN
Buy NowBuy NowDevelopment ToolsTechnical DocumentsVideoFeaturesKit Contents
image
Kit Overview
The StellarisRegistered Brushed DC Motor Control Module with CAN (MDL-BDC24MDL-BDC24) improves on the highly successful MDL-BDCMDL-BDC design by providing variable speed control for both 12 V and 24 V brushed DC motors at up to 40A continuous current, while adding a new RS232-based serial control input that also functions as a serial-to-CAN bridge. The MDL-BDC24MDL-BDC24 includes a rich set of sensor interfaces, connectivity, and control options, including analog and quadrature encoder interfaces, high performance Controller Area Network (CAN) interfaces, and an RS232 port. The module uses highly optimized software and a powerful 32-bit StellarisRegistered microcontroller to implement open-loop voltage control as well as closed-loop control of speed, position, or motor current.
More Development Kits and Tools
imageTexas Instruments Development KitsimageTexas Instruments Development Tools
imageDevelopment Platforms & Kitsimageelement14 Knode
Technical Documents
Learning Center
TypeDescription
User GuideTexas Instruments: Stellaris MDL-BDC24 BDC-COMM Application User's Guide
User GuideTI: User Guide of Stellaris Brushed DC Motor Control Module with CAN (MDL-BDC24) Board
Datasheet
TI: Data Sheet of Stellaris LM3S2616 Microcontroller
Application NoteTI: Jaguar Motor Controller Frequently Asked Questions
Selection GuideTI:Stellaris Family Product Selector Guide (Excel) (Rev. H)
Selection GuideTI: Stellaris Family Product Selection Guide (Rev. J)
Whitepaper
TI: Fresh Innovators Put Ideas Into Action In Robot Contest
Design Elements
TypeDescription
Back to top
Video
This video is unavailable.
You don't have permission to edit metadata of this video.
Back to top
Kit Features
image
  • Quiet control of brushed DC motors
    • 15 kHz H-bridge frequency