Forum MULTICOMP PRO MP750065 Function Generator - 1st impressions
  • Blog
  • Forum
  • Documents
  • Files
  • Members
  • Mentions
  • Sub-Groups
  • Tags
  • More
  • Cancel
  • New
Join Test & Tools to participate - click to join for free!
Actions
  • Share
  • More
  • Cancel
Forum Thread Details
  • Replies 31 replies
  • Subscribers 367 subscribers
  • Views 11614 views
  • Users 0 members are here
  • MP750065
  • arbitrary
Related
MULTICOMP PRO MP750065 Function Generator - 1st impressions
Jan Cumps
Jan Cumps over 4 years ago
Since yesterday, I have a MP750065  function generator and counter.
image
Specs:
  • DC to 5 MHz
  • 1 µHz resolution
  • 5 Vpp in 50Ω (10 Vpp in high impedance)
  • sine, pulse and flank (triangle)
  • variable duty cycle for pulse. For the other two waveforms this function changes the symmetry
  • Sweep linear and Log, start, end and speed are configurable
  • AM and FM modulation, with external input
  • Sync output, can be used to trigger an oscilloscope while sweeping
  • arbitrary waveforms, 20 preloaded. 20 custom waves can be stored
  • power output that can drive 4W, with a 200 kHz upper limit.
  • counter up to 100 MHz
  • USB, remote software
Unexpected specs:
  • it's SCPI programmable. This is not mentioned on the e14 shops, but a great feature
  • the OEM is UNI-T. This device is the twin of the UTG900C-II
First Use
I got started with the instrument in minutes. It shows a default waveform when switching the device and output on. A 1 kHz, 100 mVpp (in 50Ω) sine wave.
A few other functions, such as the output impedance switch from high to 50Ω were less intuitive, but I found how to do that without reading the manual too.
I haven't used the arbitrary functionality or the counter yet.
Teardown
(I did a more detailed teardown in a later post)
image
Here are a few photos of the PSU at the back:
… and some of the instrument side. Spot the ARM and FPGA.
Finally, a peek inside the box:
You don't have permission to edit metadata of this video.
Edit media
x
Upload Preview
Thank you for reading.
Related blog:
Programming Pt1: SDK Demo
Programming Pt2: LabVIEW tryout (a)
Programming Pt3: LabVIEW tryout (b)
Programming Pt4: LabVIEW Driver Lib Init block
Programming Pt5: LabVIEW Driver Lib Read, Write and Close blocks
Programming Pt6: LabVIEW Driver Lib: High Level Functional blocks
Repair and teardown
  • Sign in to reply
Top Replies
  • scottiebabe
    scottiebabe over 4 years ago in reply to Jan Cumps +3
  • michaelkellett
    michaelkellett over 4 years ago +2
  • shabaz
    shabaz over 4 years ago +2
Parents
  • Jan Cumps
    Jan Cumps over 4 years ago
    His view is similar to mine:
    • great instrument: as per specs, decent and good options
    I did the first attempts to use it in LabVIEW. No success yet.
    For the LABView afficionados, a view of my progress:
    • Vote Up +2 Vote Down
    • Sign in to reply
  • scottiebabe
    scottiebabe over 4 years ago in reply to Jan Cumps
    • Vote Up +3 Vote Down
    Jan Cumps over 4 years ago in reply to scottiebabe
    edited
    I got the software. When I run the button next to the USB checkbox, I get:
    [Failed to query devices!], Error id = 0xfffffbdc(hex) , -1060(dec);
    ->Not found any devices!;
    It connects:
    It doesn't like the IDN command though ...
    • Vote Up +1 Vote Down
    Jan Cumps over 4 years ago in reply to Jan Cumps
    ... although, progress:
    return value success, and the instrument set it's channel 1 (single channel device) to 2 kHz.